Červené MINI s číslem 37 znovu ožívá - MINI Paddy Hopkirk Edition

Před několika měsíci představilo MINI speciální limitovanou edici automobilů pojmenovaných po legendárním jezdci „Paddy“ Hopkirkovi. Samotný vůz byl uveden na trh na počest jeho naprosto legendárního vítězství na Rallye Monte Carlo v roce 1964. Tehdy jednatřicetiletý severoirský jezdec usedl za volant klasického Morris Mini Cooper S se startovním číslem 37. Tehdy překonával konkurenci, která měla daleko výkonnější motory, a to hlavně díky spolehlivosti a mrštnosti automobilu v zatáčkách a samozřejmě také díky řidičským schopnostem. Nikdo nečekal, že MINI zvládne náročnou noční etapu v průsmyku Turini, která je proslulá prudkými zatáčkami a stoupáním až do výšky 1607 m. Automobilový svět byl jeho jízdou naprosto ohromen. Díky výhře v Monte Carlu se stal Hopkirk okamžitě nejslavnějším britským rallyovým jezdcem a Mini Cooper s ním. Klasické MINI se posunulo z pozice outsidera k legendě automobilových závodů. Tento status si MINI udrželo i díky dalším dvěma vítězstvím v letech 1965 a 1967.

Speciální MINI Paddy Hopkikr Limited Edition je v prodeji od října 2020 a to opravdu v omezeném množství. Ve Velké Británii se dostalo do prodeje pouhých 100 kusů.  Stejně jako rallyový vůz z roku 1964 má i dnešní limitované MINI červenou barvu v odstínu Chili Red, kontrastní bílou střechu, černá zpětná zrcátka a černé logo. Nechybí ani přídavné LED světlomety, zadní světla v podobě britské vlajky a závodní číslo 37 na dveřích. Punc exkluzivity získává tento automobil díky bílému pruhu na přední kapotě, kde je natištěný autogram Paddyho Hopkirka a vyražené registrační číslo 33 EJB. Návrháři MINI si dali opravdu záležet na všech detailech a díky tomu se tento automobil stal vzácným sběratelským kouskem.

Na vybraných automobilových trzích je MINI k dispozici ve  třídveřové nebo pětidveřové variantě. Je možné si vybrat manuální nebo sportovní automatickou převodovkou a 17 nebo 18palcová kola z lehké slitiny v černé barvě. Pozadu nezůstává ani interiér vozu, který je tvořen sportovními sedačkami s černým čalouněním, volantem s multifunkčním ovládáním a jako třešničkou na dortu je podpis Hopkirka na ozdobné liště u spolujezdce. 

Prvním majitelem tohoto exkluzivního vozu je sám Paddy Hopkirk, který byl velmi potěšen, že na jeho počest vyrobili tuto limitovanou edici. Na otázku, co pro něj tato speciální edice znamená odpověděl, že motorsportu se už dávno nevěnuje, ale díky tomuto autu se mu vzpomínky na vítězství v Monte Carlu budou stále vracet. Také pochválil návrháře MINI, že odvedli skvělou práci, která je patrná ve všech detailech, díky kterým mu tento nový model připomíná jeho původní závodní auto.

Pokud si říkáte, že tato limitované edice je pro nás v ČR nedostupná tak se mýlíte. U nás si můžete tento skvost zakoupit u autorizovaného dealera MINI. Počítejte ale s tím, že budete muset rozbít hodně prasátek. Za 3dveřové MINI v benzínu s automatickou převodovkou zaplatíte 1 222 706 Kč s DPH. Cena sice není nízká, ale za ten pocit jedinečnosti to určitě stojí. A kdy jindy by byla lepší příležitost si splnit sen než o Vánocích.

 

Autor: Mamrisa

Foto: sportscardigest.com; press.bmwgroup.com; mini-ostrava.cz